Hayati Önem Taşıyan D Vitamini

Solaryum un en önemli yararı hayati önem taşıyan D vitamini sentezi yapmasıdır: Ultraviyole ışınları deriyle temas ettiğinde, cilt yağı D vitamini üretmeye başlar. Günde 10- 15 dakika ultraviyole ışını almak, D vitamini sentezi için yeterlidir. Bu vitamin kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesine yardımcı olur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. Özellikle bağırsak dokularındaki epitel hücrelerde kalsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum-bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır. Bu vitamin sadece direnç mekanizmalarını güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda dahili tümörlerin büyümesini önleyici etki yapıyor ve bunların tehlikeli bir biçimde bölünmesini azaltıyor ve engelliyor.

  • Solaryum ışınları metabolizmayı güçlendirerek solunumu düzenliyor ve soğuk algınlığına yakalanma riskini üçte bir oranında azaltıyor.

  • Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solaryumda kullanılan optimize edilmiş ışınlar sayesinde böyle bir durum söz konusu olmuyor.

  • Vücut, virüslü hastalıklara karşı direncini artırıyor.

  • Kalp ve dolaşım sistemini güçlendiren, depresyonlara karşı etkili olan solaryum, kişinin özgüvenini arttırıyor ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlıyor.

D VİTAMİNİ, ÇEŞİTLİ ORGAN SİSTEMLERİNİN BAKIMINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAR.

Solaryum bronzlaşmasında da bazı faydalar ve riskler vardır. Her şeyden önce, UV ışığına maruz kalmak deride D vitamini üretimine yol açar. Bununla birlikte, bunun başlıca görevi, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardaki gıdalardan emilimini ve böbreklerdeki kalsiyumun geri emilimini teşvik ederek kan dolaşımına kan akışını arttırmaktır; Kemiğin normal mineralleşmesini sağlar ve hipokalsemik tetaniyi önler. Osteoblastlar ve osteoklastlar tarafından kemik büyümesi ve kemik yeniden modellenmesi için de gereklidir. Yeterli D vitamini olmadan, kemikler ince, kırılgan veya şekilsiz hale gelebilir. Yetersiz güneş ışığına maruz kalmayla birlikte yetersiz alım nedeniyle eksiklik ortaya çıkabilir.